همه چیز درباره آزمون اعزام فرهنگیان به مدارس خارج از کشور جمهوری اسلامی ایران

چاپ و استفاده از مقالات این وبلاگ در سایتها و روزنامه ها و مجلات با ذکر نام وبلاگ بلامانع است // برای مشاهده ی تمام سئوال و جواب ها - آرشیو مطالب - را انتخاب نمایید

6- چگونه می توانم در مصاحبه حضوری قبول شوم

چگونه می توانم در مصاحبه حضوری قبول شوم و شرایط شرکت در آزمون اعزام فرهنگیان به مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور چیست ؟.............. پاسخ کامل در ادامه مطالب .  

آخرین ویرایش به منظور پاسخ به نظرات رسیده به وبلاگ در تاریخ 2 / 7 / 1392

قبولی در مصاحبه حضوری یکی از مراحل مهم آزمون اعزام فرهنگیان به مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور است . دوباره تاکید می کنم که در اولین قدم بسیار مهم است که تصور پارتی بازی در آزمون را کلا از ذهن خودتان بیرون کنید چون آفت تلاش و موفقیت شما و یک تصور کاملا واهی و بدون اساس است . پس با آرامش و دقت و بدون نگرانی فقط به قبولی فکر کنید . در اینجا تذکر چند نکته مهم لازم است که باید به آنها دقت نمایید :

A - حتما لازم است یک بار مراحل مصاحبه را با آرامش و دقت از اول تا انتها طی نموده و تمام تجارب خودتان را به دقت یادداشت نمایید تا در مصاحبه های بعدی به کار بندید . معمولا در اولین باری که افراد برای مصاحبه مراجعه می کنند به دلایل مختلفی مرتکب اشتباهات متفاوتی شده و نمی توانند بالاترین رتبه ها را بدست آورند و لذا اکثر کسانی که قبول می شوند حداقل دوبار در آزمون تئوری قبول شده و در مصاحبه شرکت کرده اند . من خودم در اولین مصاحبه حضوری رتبه پایینی آورده و قبول نشدم ولی 3 سال بعد دوباره در آزمون تئوری شرکت کرده و بعد از قبولی در مصابه شرکت نموده و این بار رتبه خوبی کسب کردم و قبول شدم . پس این موضوع خیلی مهم است بعد از آنکه اولین بار موفق به قبولی در آزمون تئوری شدید با آرامش و البته جدیت کافی در مصاحبه حضوری شرکت نمایید اگر تجارب من را به دقت مطالعه کرده و به کار بندید احتمال قبولی شما در همان مصاحبه اول هم وجود دارد ولی باید خیلی به دقت عمل کنید . ولی در هر صورت اگر جدی باشید و تجارب خودتان را بنویسید حتی در صورت مردودی در یک آزمون می توانید تمام تجارب خود را به کار بسته و در سال بعد در آزمون با رتبه عالی قبول شوید . نوشتن تجارب شخصی در مصاحبه و پیدا کردن نقاط ضعف خود خیلی مهم است . چون هر فرد ممکن است نقاط ضعف و قوت خودش را داشته باشد و تجارب دیگران چندان به درد آدم نمی خورد من هم در اینجا فقط تجارب عمومی و پرکاربرد را می نویسم و تجارب شخصی من به درد کسی نمی خورد و فقط به درد خودم می خورد . وقتی اولین بار در مصاحبه حضوری شرکت می کنید در عین حالی که تمام تلاش خود را برای قبولی انجام می دهید سعی کنید هیچ چیزی از زیر چشمانتان فرار نکند و تمام جزئیات را یادداشت نمایید تا اگر قبول نشدید در مصاحبه بعدی به کار بندید . مثلا نوع سئوالات ، زمان مصاحبه و خلاصه همه چیز را . من در اولین بار شرکت در مصاحبه حضوری خودم حدود 10 صفحه در مورد مصاحبه و نقاط ضعف و قوت خودم نوشتم که آنها را یادگاری دارم و خیلی از آنها را الان شما دارید مطالعه می کنید و تمام آن نوشته ها موجبات قبولی من را در مصاحبه دوم فراهم آوردند . شما در این مسیر نظرات ضد و نقیض بسیاری را خواهید شنید نظرات دیگران را بشنوید ولی آنرا سرلوحه کار خود قرار ندهید بلکه تجارب خودتان را چراغ راه آینده و موفقیت خود قرار بدهید . من با کسانی برخورد کردم که 5 بار در مصاحبه حضوری شرکت کرده بودند و نزدیک بازنشستگی بودند ولی نتوانسته بودند قبول بشوند و من خودم با توجه به اینکه تجاربم را نوشته بودم خودم متوجه نقطه ضعف آنها شدم و آن اینکه هرگز تلاش نکرده بودند نقاط ضعف خود را اصلاح کنند و فکر می کردند خودشان بهترین هستند !!! و لذا تلاشی برای بهبود وضعیت علمی و مهارتی خود نکرده بودند .

B - سعی کنید بالاترین نمره علمی را در آزمون تئوری بدست آورید .اگر در آزمون تئوری نمره بالاتری بگیرید این نمره به طور جدی به قبولی شما کمک می کند و اگر نمره شما ضعیف باشد تقریبا شانس قبولی را از دست داده اید پس آزمون نظری را جدی بگیرید و سعی کنید در آن موفق تر باشید و یادتان باشد رقابت در آزمون نظری خیلی جدی نیست چراکه 99درصد شرکت کنند گاه یا اصلا مطالعه ندارند یا خیلی کم مطالعه دارند پس اگر شما بتوانید فقط چند ساعت در روز مطالعه نمایید و جدی باشید حتما می توانید رتبه بالائی در آزمون تئوری بدست آورید که به قبولی شما کمک شایان توجهی خواهد نمود .

C - در مصاحبه حضوری بر اساس رشته کاری شما از شما مصاحبه های متفاوتی به عمل می آید که به طور کلی در سه دسته قرار دارد یکی مصاحبه روخوانی قرآن مجید که معمولا مشکلی ندارید چون اکثر فرهنگیان با خواندن قرآن مجید کاملا آشنا هستند ولی اگر خدای ناکرده در روخوانی قرآن نقطه ضعفی دارید سعی کنید آنرا اصلاح نمایید . مصاحبه دیگر در رابطه با زبان انگلیسی است در این قسمت مصاحبه کنندگان با شما به زبان انگلیسی صحبت کرده و شما هم باید با همان زبان پاسخ دهید و در واقع از شما یک آزمون تعیین سطح به عمل می آید . پس هر چقدر مکالمه شما بهتر باشد موفق تر خواهید بود . و در پایان از شما یک مصاحبه تخصصی و شخصیت به عمل خواهد آمد که بسیار مهم است . در این قسمت میزان تخصص واقعی شما و تجارب به روز و نو و همچنین نوع شخصیت و منش و رفتار شما مورد بررسی قرار می گیرد . من در هر دوبار مصاحبه حضوری مصاحیه کنندگان را افرادی مسلط به دانش و با شخصیت یافتم پس اگر مردود شدید لطفا این را به گردن مصاحبه کنندگان نیندازید و بهتر است سعی کنید نقاط ضعف خودتان را شناخته و در دوره های بعدی برطرف نمایید . بعضی از نقاط ضعف مهم که باعث می شوند در مصاحبه حضوری مردود باشید عبارتند از :

ضعف بنیه علمی ، عدم آگاهی به علوم روز و اینترنت و شبکه های جهانی ، صحبت کردن نامناسب ( سریع ، ناقص و با صدای آرام و مانند آنها ) ، راه رفتن نا مناسب ، خدا نکرده دروغ گفتن و خود را بزرگ تر نشان دادن ، و از نکات مثبت هم می توان به مواردی اشاره کرد که از آن جمله : با آرامش راه رفتن ، استیل معلمی داشتن ، خوش خط و آرام پای تابلو نوشتن ، حرف زدن با صدای رسا و گویا و استفاده از کلمات ساده ، استفاده از اینترنت و شبکه های جهانی اطلاعات ، راست گویی و صداقت و... خلاصه معلم به معنای واقعی بودن .

D - با کمی مطالعه روی اینترنت می توانید پارامترهای مهم در شخصیت قوی و پایدار را یافته و سعی کنید خودتان را بهتر کنید . برای معلمان عوامل دیگری هم مهم هستند نظیر آشنایی کامل با طرح درس و استفاده ازآن در تدریس ، کاربرد تکنولوژیهای جدید آموزشی در کلاس ، استفاده از روشهای نوین تدریس ، تسلط بر علوم روانشناسی یادگیری و تربیتی و کاربرد آنها در کلاس درس و .... . فراموش نکنید که تمام این مهارتها را به شکل مصنوعی حفظ نکنید بلکه باید در تمام سالهایی که برای آزمون اعزام فرهنگیان به مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور آماده می شود سعی کنید این مهارتهای را در کلاس استفاده نمایید تا اینکه با تمام زوایای آن آشنا بشوید . مثلا از اینترنت در کلاس درستان استفاده نمایید . وبلاگتان راحداقل هر هفته به روز نمایید ، طرح درس داشته باشید و به کار ببرید و ... در این مسیر می توانید به سایت من مراجعه کرده و از کارهای من الگو بردای نمایید .

E - مراحل مصاحبه هم مانند سایر مراحل آزمون اعزام فرهنگیان به مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور بسیار ساده و روشن و بدون ابهام است فقط باید سعی کنید توان خود را بالاتر ببرید و برای هر یک از مراحل آزمون و مصاحبه آماده تر بشوید . بعضی افراد فکر می کنند اینکه در آزمون تئوری قبول شده اند خیلی کار مهمی کرده اند و باید حتما در مصاحبه قبول بشوند ولی چنین نیست ! من در دو بار شرکت در مرحله مصاحبه حضوری با کسانی مواجه شدم که اگر من هم از آنها مصاحبه می گرفتم آنها را شایسته قبولی نمیدانستم . غرور و تکبر چشم های آنها را به روی نقاط ضعف خودشان بسته بود . پس با انصاف باشید سعی کنید اول خودتان از خودتان مصاحبه بگیرید ، نقاط ضعف خود را بپذیرید و سعی کنید اصلاح کنید و دست آخر آنکه اگر نقطه ضعفهای شما زیاد است خیلی ناراحت نشوید و بدانید که به هر حال بقیه هم نقطه ضعفهایی دارند پس باز هم به قبولی امیدوار باشید . در اینجا لازم است این را بگویم که من نمی خواهم شما را از قبولی در مصاحبه نا امید کنم و اگر این را با دقت بیان کردم برای آن بود که شما تا حد ممکن با شرایط آشنا باشید و یادتان باشد که در هر بار مصاحبه حضوری حداکثر 2 یا 3 نفر تمام شرایط را دارند و به هر حال بقیه در سطح متوسط قرار می گیرند و لذا در عمل اگر مقداری هم تلاش برای بهتر شدن به خرج بدهید احتمال قبولی شما زیاد خواهد بود . به هر حال همه فرصت کافی ندارند تمام شرایط را کسب کنند و هر کسی ضعفهایی دارد به هر حال مسابقه است و هر کسی به طور نسبی بهتر باشد قبول خواهد شد پس فکر نکنید که باید تمام شرایط بالا را داشته باشید و اگر معلم طراز اولی نیستید قبول نخواهید شد نه ، همه که بهترین نیستند ، پس اگر فکر می کنید همه شرایط را ندارید مثلا مکالمه خوب بلد نیستید ، یا از طرح درس استفاده نمی کنید و یا .... نا امید نباشید به هر حال رقیبان شما هم چندان در این زمینه های قوی نیستند و هر دوره معمولا 2و یا 3 نفر که بالاترین رتبه را بدست می آورند جزو معلمان طراز اول هستند و حتما قبول می شوند و بقیه معمولی هستند ودر مسابقه در مجموع با توجه به مجموع نمرات بعضی می توانند قبول بشوند . پس اگر فکر می کنید بهترین نیستید با تمام توان سعی کنید در بین بقیه افراد بهتر باشید و قبول شوید تجربه من نشان داده است که اگر کمی تلاش کنید و همت به خرج بدهید حتما قبول خواهید شد و لزوما نباید بهترین معلم باشید .

تاریخ ارسال: دوشنبه 21 مرداد 1392 ساعت 17:27 | نویسنده: مدیر وبلاگ | چاپ مطلب
نظرات (3)
شنبه 12 تیر 1395 19:45
رعنا
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام.ممنون از توضیحات بسیار جامعتان.
بنده خانم دبیر زبان انگلیسی هستم. همسرم کارمند رسمی یک شرکت دولتی هستند.آیا میتونم در آزمون شرکت کنم؟ و آیا رشته زبان انگلیسی هم مورد نیاز اعزام به خارج هست؟ با تشکر از شما
پاسخ:
سلام
باید منتظر شرایط جدید باشید تا آخرین آزمون که اجازه نمی داند
جمعه 3 مرداد 1393 11:38
قربان پور
امتیاز: 1 0
لینک نظر
باسلام.آیا خانمهای فرهنگی که همسر آنها شغل آزاد دارند می توانند در آزمون شرکت کنند؟
پاسخ:
دوست و همکار گرامی :
از مشاهده ی نظرات شما خوشحال شدم .
به زودی به طور مشروح به سئوالات شما در صفحه اصلی وبلاگ
http://azmooneezam.blogsky.com پاسخ خواهم داد
----------------------------------------------------------------------------
ولی به طور خلاصه باید بگویم

خیر فعلا نه ولی مشاغل افراد خیلی متنوع است اگر خیلی برای شما مهم است میتوانید راه حل آنرا پیدا کنید ولی من راه حل آنرا نمیدانم !!!!!


----------------------------------------------------------------------------
همچنان منتظر نظرات بعدی شما هستم.
و من الله توفیق- منیفی
شنبه 30 فروردین 1393 15:58
حسین
امتیاز: 0 0
لینک نظر
باسلام
رشته بنده تربیت بدنیه وسنم 28سال و دارای 5سال سابقه اموزشی هستم وباسابقه تحصیل جمعا 8سال کی می تونم در ازمون شرکت کنم؟ و ایا سن ملاک قبولی هست یا خیر؟ممنون میشم از طریق ایمیل جوابم بدید
پاسخ:
دوست و همکار گرامی :
از مشاهده ی نظرات شما خوشحال شدم .
به زودی به طور مشروح به سئوالات شما در صفحه اصلی وبلاگ
http://azmooneezam.blogsky.com پاسخ خواهم داد
----------------------------------------------------------------------------
ولی به طور خلاصه باید بگویم

شرایط دواطلبان از ننظر سنوات خدمت در دفترچه راهنمای آزمون هر سال اعلام می شود
سن افراد ملاک قبولی نیست و فقط سنوات خدمت مهم است


----------------------------------------------------------------------------
همچنان منتظر نظرات بعدی شما هستم.
و من الله توفیق- منیفی
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد